موثرترین روش برای یادگیری بهتر مطالب

موثرترین روش برای یادگیری بهتر مطالب

موثرترین روش برای یادگیری بهتر مطالب

موثرترین روش برای یادگیری بهتر مطالب

راهی بهتر برای یادگیری مطالب  کتاب درسی
در زمان تدریس متوجه شدیم دانش‌آموزان نیاز به حفظ کردن همه جزئیات دارند، بسیاری از آنها کتابشان را بی هدف ورق می‌زدند و بخشهایی را به دلخواه می‌خواندند.ما قصد داریم در مورد روشی بهتر، که ساختاری ساده را برای کمک به حفظ کردن مطالب پیشنهاد می‌دهد صحبت کنیم.

گام اول: فلش‌کارت بسازید
با استفاده از اطلاعاتی که  یادگرفته اید، فلش‌کارت بسازید.هر کارت را به چند جمله یا فرمولی واحد محدود کنید.لازم نیست کارت‌‌هایتان خیلی فانتزی و تجملی باشد.

تعدادی از موارد عمومی که دانش‌آموزان متوسطه NCEA و کمبریج اغلب برای یادگیری نیاز دارند به شرح زیر است:
ریاضی- جداول زمان

زیست شناسی- تعاریف و دیاگرام‌ها

شیمی-  واکنش‌ها و فرایند‌ها

فیزیک – فرمولها و تعاریف

انگلیسی – نقل قول از رمان‌ها و نمایشنامه‌ها

تاریخ – جزئیات وقایع تاریخی

گام دوم: چند جعبه را علامت بزنید

چهار جعبه کوچک تهیه کنید و بر اساس موارد زیر آنها را علامت گذاری کنید :

  • هر روز
  • دو بار در هفته
  • هر هفته
  • هر ماه

هر جعبه به یک بازه زمانی معین مربوط است.تمام فلش کارتهای خود را در جعبه شماره 1 قرار دهید.

گام سوم : امتحان بگیرید
هر روز از خودتان بر طبق کارتهایی که در جعبه شماره 1 وجود دارد امتحان بگیرید.اگر کارتی را اشتباه پاسخ دادید،نیاز دارید دوباره آن کارت را مرور کنید بنابراین کارت را  در جعبه شماره 1 بگذارید و اگر کارت را درست پاسخ دادید،کارت را به جعبه شماره 2 انتقال دهید. دو بار در هفته  از خودتان در همه موارد  موجود در جعبه های شماره 1 و 2 امتحان بگیرید.اگر نتیجه امتحان خوب است،کارت را به جعبه بعدی انتقال دهید و اگر خوب نیست کارت را به جعبه شماره 1 بازگردانید.

هر هفته، جعبه‌‌های 1،2،3 را مرور کنید.

هر ماه، جعبه‌های 1،2،3،4 را مرور کنید.

هر موقعی که کارتی را اشتباه پاسخ دادید،به جعبه شماره 1 بازگردانید.هدف، انتقال کارتها به جعبه های 1 تا 4 می باشد.هنگامی که  کارتهای موجود در جعبه شماره 4 رابه طور موفقیت آمیز مرور کردید می توانید آنها را از جعبه بردارید.آفرین،آهسته برای خود دست بزنید و خود را نوازش کنید.پیشرفت خود را به والدینتان نشان دهید و برای دریافت جایزه با آنها گفتگو کنید.

کارت‌هایی را برای نوشتن یادداشت‌های  خود نگه دارید.
شما تا زمانی که در رسیدن به هدفتان استوار و ثابت قدم باشید،می‌توانید طبق هر روالی که می‌خواهید به جلو پیش بروید و هدف خود را تغییر دهید، در طی جلسه امتحان،ممکن است جعبه شماره 1 را دو بار در روز و جعبه شماره 2 را هر روز مرور کنید. در ابتدا ممکن است 10 تا20 کارت را در جعبه شماره 1 قرار دهید.کارتهایی را که در خواندن و مرور آنها ماهر شده اید از جعبه شماره4 بردارید.می توانید به طور مداوم کارتهای جدید را به جعبه شماره 1  اضافه کنید.

گام چهارم: جعبه های بیشتری بسازید
چرا خودتان را به مجموعه ای از جعبه ها محدود می کنید؟ ممکن است چندین جعبه داشته باشید و یادگیری مجموعه های مختلفی از کارتها می تواند به صورت همزمان انجام شود. می توانید بر روی چندین جعبه به طور همزمان کار کنید. نیازی نیست  قبل از آغاز خواندن مجموعه ای دیگر،یک مجموعه را به پایان برسانید.

گام پنجم: با هم کار کنید
از دوستان یا والدینتان بخواهید از شما امتحان بگیرند. باور کنید یا نه،برای دانش‌آموزان و والدینشان امکان پذیر است که با یکدیگر کار کنند.هنگامی که چیزهایی را به خوبی فرا گرفتید، احساس غرور می کنید و از یادگیری لذت خواهید برد. با آزمودن فرزندانتان به طور همزمان در طول روز این امکان را به آنها بدهید که بیشتر یاد بگیرند.این عمل کمک می کند آنها عادت مطالعه خوب را بپذیرند و زمانی که آنها به اهمیت این موضوع پی بردند به تدریج می توانید از تشویق آنها دست بردارید. شما دقیقا” آنچه را که برای یادگیری نیاز دارید،خواهید دانست. اگر قبلا” با ما تدریس خصوصی داشته اید  می توانید از معلمتان برای ساخت فلش کارت کمک بگیرید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *