مزایای جعبه لایتنر در یادگیری زبان و فرمول ها

مزایای جعبه لایتنر در یادگیری زبان و فرمول ها

مزایای جعبه لایتنر در یادگیری زبان و فرمول ها

مزایای جعبه لایتنر اندیشه کیش
هیچ چیز بدتر از آن نیست که زمان زیادی را برای یادگیری لغات، فرمول‌ها و معنی کلمات صرف کرده باشید اما مدت زیادی نگذشته آنها را فراموش کرده اید. شاید باور نکنید اما راه‌ حل اساسی برای یادگیری صد در صدی فرمول‌ها و لغات؛ استفاده از یک روش استاندارد و علمی است که براساس شیوه یادگیری در مغز انسان پایه ریزی شده است.ما در این مقاله می کوشیم مزایای جعبه لایتنر در یادگیری زبان های خارجی، ریاضیات،نکات کنکوری و هر آنچه که شما قصد فراگیری آنرا دارید، توضیح دهیم. اکثر دانشجویان موفق و افراد اهل مطالعه با این ایده موافق هستند که اگر یک مطلب به صورت مفهومی و به طور مکرر در طی چندین مرحله مطالعه و خوانده شود از یاد نخواهد رفت.

جعبه‌ لایتنر شما را وادار می‌کند که یک لغت را چندین بار خوانده و از خود سؤال کنید و در صورت یاد نگرفتن دوباره همان مرحله‌ی یادگیری را از ابتدا آغاز کرده و تا زمانی که به طور واقعی از یادگیری آن مطمئن نشده‌اید این مرحله‌ی یادگیری و خواندن ادامه خواهد داشت تا زمانی که آن کلمه یا فرمول را کاملاً یاد بگیرید و ملکه‌ی ذهنتان کنید. مریم دانش‌آموز مقطع هفتم است و برای اینکه بتواند بر یادگیری‌اش سرعت ببخشد و بتواند لغات و قواعد این درس‌ها را بهتر فرا گیرد از جعبه‌ی لایتنر استفاده می‌کند. از او درباره‌ی مزایای جعبه لایتنر و اینکه چرا استفاده از این جعبه را لازم و ضروری می‌داند پرسیدم و پاسخ داد:

«جعبه‌ لایتنر یک ابزار ساده و سودمند است که مطالب را از حافظه‌ی کوتاه‌مدت به حافظه‌ی بلندمدت منتقل می‌کند.

با توجه به این‌که به خاطر سپردن لغات این درس‌ها زمان‌بر و نیازمند تکرار است، استفاده از این جعبه مفید خواهد بود. من استفاده جعبه لایتنر را به نوعی بازی فکری تبدیل کرده‌ام و با پاسخ درست دادن و گرفتن امتیاز و مشاهده‌ی پیوسته‌ی موفقیتم، احساس رضایت می‌کنم و یادگیری لغات و مطالب را از یک حالت خسته‌کننده خارج کرده‌ام. این گونه وقت و تمرکز خود را روی لغات و مواردی که پاسخ آن را ندانسته‌ام معطوف می‌کنم و از تکرارهای غیر ضروری پرهیز می‌کنم.

این کار باعث می‌شود تا هم در وقت خود صرفه‌جویی کنم و هم دقت و تمرکز خود را افزایش دهم.»

از جمله مزایای جعبه لایتنر پایه ریزی بر اساس آزمایش اسکینر است. اين آزمايش ثابت مي‌كند كه هر گاه پس از عملي بلافاصله پاداش دريافت شود، باعث تشديد آن عمل مي‌شود. وقتي شما در يك بازي موفقيتي به دست مي‌آوريد، پاداشي دريافت خواهيد كرد كه همان امتياز بيش‌تر است. اين امتياز به شما اشتياق مي‌دهد كه كماكان با شدت بيش‌تري به بازي ادامه دهيد. از اين خاصيت در جعبه‌ لايتنر بهره گرفته شده و شما در هر مرحله، پس از يادگيري پاداش دريافت کرده و به مرحله‌ی بعد مي‌رويد و همين امر باعث مي‌شود كه با تمايل بيش‌تري از آن استفاده كنيد. برای آن‌که مطالب را از حافظه‌ی ‌‌کوتاه‌مدت به حافظه‌ی درازمدت منتقل کنید نیازمند تکرارهای مداوم هستید. وقتی یک صفحه را برای چند بار مطالعه می‌کنید مطالبی را که بلد هستید مجدداً می‌خوانید در صورتی که این مطالب نیاز به تکرارهای مداوم ندارند و باعث اتلاف وقت و بی‌حوصلگی شما می‌شود؛

اما یکی از مزایای جعبه‌ لایتنر این است که :
فقط مطالب رام‌نشدنی را شکار کرده و ما را وادار به تکرار آن‌ها می‌کند. جعبه‌ لایتنر به شما این امکان را می‌دهد که در زمان محدودتر با کیفیت بهتر مطالب بیش‌تری را به خاطر بسپارید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *