سیستم تکرار با فاصله‌ زمانی معین، روش جدید یادگیری

سیستم تکرار با فاصله‌ زمانی معین، روش جدید یادگیری

سیستم تکرار با فاصله‌ زمانی معین، روش جدید یادگیری

سیستم تکرار با فاصله‌های زمانی معین، روش جدید یادگیری

سیستم تکرار با فاصله‌های زمانی معین SRS( spaced repetition system)
روش یادگیری زبان با استفاده از فلش کارت بیش از اندازه به کندی همراه است و با وقفه‌های زیاد و طولانی انجام می شود.به عنوان مثال اگر  100 آیتم موجود در لیست را مرور  کنید آیتمی وجود خواهد داشت که هنوز به آن نپرداخته اید و می‌بایست تمام لیست را برای پیداکردن آن جستجو کنید.

یکی از بهترین راهها جهت فراگیری زبان استفاده از روش تکرار با فاصله زمانی معین می باشد.

تکرار با فاصله زمانی معین، یک نوع تکنیک یادگیری است که دربرگیرنده  فواصل زمانی معین، برای مرور  مطالب  یاد گرفته شده می باشد. تکرار با فاصله زمانی معین به طور معمول در زمینه‌هایی به کار برده می شود  که زبان آموز باید با تعداد زیادی از مطالب مواجه شود و آنها را در حافظه  نگه دارد.

این نکته کلیدی نرم افزار SRS است:
به طور خودکار یادگیری‌تان را بازبینی و مدیریت می‌کند به طوری که بر روی مطالبی که به آسانی نمیتوان در حافظه به خاطر سپرد، متمرکز می‌شوید و همچنین برای مطالبی که به خوبی فرا گرفته اید زمان نمی‌گذارید. در راه اندازی اولیه‌، سیستم تکرار با فاصله زمانی معین ، مشابه سیستمی  که در بالا (روش یادگیری زبان با استفاده از فلش کارت ) مراحل آن توصیف شده عمل می کند این مراحل را طی کنید و هر قسمتی که در به خاطرسپردن آن دچار مشکل شدید علامت گذاری کنید. در این موقع سیستم اثر جادویی اش را به کار می گیرد و در مرور دوم، سیستم به شما چیزی را که در مرحله قبل فراموش کرده‌اید مجددا” یادآوری می کند.

در ابتدا سیستم‌های SRS به گونه ای طراحی شده بودند که با فلش کارت‌های فیزیکی قابل استفاده بودند  حالا  این نرم‌افزار، توسط کامپیوتر  نمی‌تواند همه محاسبات را انجام دهد اما می تواند نتایج را با جزییاتی منحصربه فرد و خاص ارائه دهد و با در نظر گرفتن حجم عظیمی از اطلاعات ، زمان مطالعه  را بهینه  سازد.

مزایای سیستم SRS :
1- نرم افزار SRS  این امکان را برای کاربران خود فراهم می سازد،  می تواند بر ‌اساس فرمول‌های ریاضی، مدت زمانی که ممکن است مطلبی  را فراموش کنید، پیش‌بینی نماید.

2- این نرم ‌افزار این امکان را میدهد که هوشمندانه قسمتهای برنامه ریزی شده را در زمان موثری مرور نمایید قبل از اینکه آنها را فراموش کنید.

3- در هر زمانی که از سیستم SRS استفاده می‌کنید آن چیزی را که واقعا”  از اهمیت بالایی برخوردار است، نشان می‌دهد.

4- سیستم SRS این امکان را برای شما فراهم می سازد که به هنگام مطالعه، کاملا تمرکز داشته باشید.

5- این سیستم، زمانبندی و ترتیب را برای شما حفظ می‌کند.

نکته: این نرم افزار به همراه فلش کارت جهت یادگیری در فواصل زمانی معین استفاده شده است.

مطالبی که  به‌عنوان قالب پرسش و پاسخ وارد برنامه می‌شوند باید حفظ و مرور شوند. سوال بر روی صفحه نمایش نشان داده می‌شود و کاربر برای پاسخ‌ گویی به سوال باید تلاش کند.کاربر می‌تواند با مشاهده پاسخ هر سوال میزان دشواری آن برای یادگیری در نرم افزار را تعیین نماید. قالب‌های پرسش و پاسخ، بر اساس الگوریتم تکرار با فاصله زمانی معین زمانبندی می‌شود .این فرآیند کاربران را قادر می سازد تا الگوریتم‌هایی مثل سیستم لایتنر را فراگیرند

نمی‌دانیم که چه تعداد از خوانندگان این مقاله، از نرم افزار سیستم تکرار با فاصله‌های زمانی معین، برای یادگیری استفاده نموده اند.این مدل نرم افزارها به طور معمول برای یادگیری لغات زبان استفاده می‌شوند  اما برای هر نوع محتوا با قالب و موضوع مختلف که می‌خواهید یاد بگیرید، مورد استفاده قرار می‌‌‌گیرد .

اخیرا” به این موضوع پی برده ایم که این نرم افزار‌‌ها می‌توانند کاملا” موثر باشند  اما  ممکن است اثزبخشی مطلوبی نداشته باشند .به خاطر اینکه این نرم افزارها تاکید بر یادگیری، آن‌هم به طور جدی  دارند و شما نیز تمایل به خواندن تعداد زیادی لغت دشوار دارید باید هر روز با سختی به این کار ادامه دهید.فهرست تهیه شده طولانی و طولانی تر می شود اگر دقت نداشته باشید هر لحظه در فراگیری لغات به سختی پیش خواهید رفت.  در واقع این راهی نیست که   بخواهیم وقتمان را  صرف آن کنیم.

روشی ساده تر و راحت تر که حتی می‌تواند بسیار موثر باشد چیست؟
احتمالا” فکر خواهید کرد روشی که می‌خواهیم به آن اشاره کنیم چندان جالب نیست. اما ما فهمیده ایم که این روش به خوبی کار می‌کند.

مدت‌زمان زیادی نیست که از این روش استفاده نموده ایم اما به نتایج آن خوشبین هستیم، به طوری که افراد دیگر به اندازه کافی جسور و شجاع هستند که توانسته اند از  این روش در جاهای مختلف دیگری به صورت آزمایشی استفاده کنند. همانند همه‌ی سیستم‌ها آن را بسیار ساده طراحی نموده ایم. پیشنهاد می‌کنیم اگر می‌خواهید آن را امتحان کنید ابتدا از قلم و کاغذ استفاده نمایید،  به مرور  پی خواهید برد  این روشی  مفید و کاربردی است. برای این منظور  فرض می‌کنیم شما فردی هستید که به زبان انگلیسی تسلط دارید و اینک تمایل دارید لغات فرانسه را یاد بگیرید. همانطور که می‌دانید سیستم بر مبنای تکرار با فاصله‌های زمانی معین کار می‌کند اما با این تفاوت که  همه‌ی لغت‌ها  به ترتیب مشخص شده‌ای مرور می‌شوند.

فواصل زمانی عبارتند از:
در ابتدای روز، فردای آن‌روز، یک هفته بعد، یک ماه بعد، یک سال بعد

برای فراگیری لغات در هر روز از یک زونکن با تعدادی برگه استفاده کرده‌ایم. زمانی که کار مرور لغات را تمام کردیم تاریخی برای بازبینی بعدی در بالای صفحه  می‌نویسیم  . بنابراین همه صفحه‌ها دارای تاریخ مشخصی جهت یادگیری هستند.

طرز کار:

روز اول
در برگه‌ی لغات جمع آوری شده‌ی امروز،  با یک جدول دو ستونی مواجه می‌شوید. این نکته را باید اشاره کنیم که  در ستون سمت چپ لغات فرانسوی و  در ستون سمت راست لغات انگلیسی نوشته می شود.  تا زمانی که تمام لغات مورد نظر خود را ننوشته‌اید تلاشی جهت یادگیری انجام ندهید.

سپس باید دو مرحله زیر را طی کنید:

1- پیش فراگیری 2- یادگیری

مرحله 1: پیش فراگیری
لغات انگلیسی ستون سمت راست  را بپوشانید و برای دانستن لغات فرانسوی ستون سمت چپ ، از خودتان امتحان بگیرید.به هیچ وجه پاسخ‌های خود را بررسی نکنید.اگر به جوابی نرسیدید خواندن لغت بعدی را ادامه دهید.سپس ستون سمت چپ را بپوشانید و از خودتان به این گونه امتحان بگیرید که آیا  لغات فرانسوی را برای کلمات انگلیسی در ستون سمت راست می‌دانید یا خیر. پاسخ‌های خود را بررسی نکنید.

مرحله 2: یادگیری
به طور مشابه و دقیق انجام دهید  در این موقع  بعد از تلاش برای پاسخ‌گویی به هر سوال کارت‌هایی را که خواندید در گوشه‌ای دیگر از سایر کارت‌ها نگه دارید سپس به مطالعه کارت‌های بعدی بپردازید.بنابراین می‌‌توانید  این کار را  به درستی  انجام  دهید.هر دو فعالیت گفته شده  در مرحله اول را فقط یکبار انجام دهید و هرگز تکرار نکنید،  صرف‌نظر از اینکه چقدر می‌توانید اشتباه کنید.

نکته: با به اتمام رساندن مرحله 2 در روز اول  می‌توانید پاسخ‌های خود را بررسی نمایید.

تجدیدنظر‌های بعدی
همه‌ی راه‌های اشاره شده در روزاول (مرحله‌ی اول) انجام می‌شوند . شما می توانید از خودتان بدون بررسی پاسخ‌ها امتحان بگیرید

نتیجه گیری
اگرچه ممکن است مراحل گفته شده پیش و پا افتاده به نظر برسد،  اما این مراحل  با بسیاری از نتایج  اخیر کاملا” مطابقت دارد.  آزمون پیش فراگیری، توانایی ما را در یادگیری افزایش می دهد. بررسی نکردن پاسخ‌های دیگران( ندانستن جواب هر سوال) باعث می‌شود مغز بهتر و سخت تر کار کند برای اینکه یادگیری مطالب  در آزمون‌‌های بعدی بهتر در یادمان بماند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *